Цікаві заняття

Конспект уроку з природознавства

(для дітей старшої групи)

Тема. «До краси можна торкнутися тільки серцем».
Мета. Розширювати та збагачувати уявлення дошкільнят про живу природу рідного краю; класифікувати за групами; вправляти дітей у розв’язанні логічних задач. Учити дітей естетично сприймати природне довкілля, помічати у світі природи прекрасне, чарівне, дивовижне. Виховувати у дітей основи екологічно-доцільної поведінки, бережливість до флори і фауни рідного краю.

Хід заняття 

Сонце світить, сонце сяє,
Пестить землю, зігріває
Землю щедру і багату
Велетенську нашу хату.
Ви скажіть тепер мені:
Де ви мешкаєте всі? (У будинках)

· Я сьогодні хочу розповісти вам одну історію.

Одного разу в лісі трапилася дивовижна історія. До газети лісових жителів вирішив дати оголошення равлик. Воно було таким: «Здам квартиру в дуже тихій місцевості, перший поверх, є вода й освітлення!»

Щойно з’явилося це оголошення, як лісові мешканці натовпом посунули до равлика.

· Діти, а як ви вважаєте, хто може мешкати у равликовому будиночку? У воді? А на суші? (Черв’ячки, комахи, мурахи, жучки…) А чи зручно їм буде там? Чому?
· Чому для кожного найкращою є його оселя? (Вона облаштована згідно з потребами та смаком її мешканців.)

Сюрпризний момент

· Загубилася пташка і не може знайти своєї домівки, родичів. Вона просить дітей їй допомогти.
· Перш за все нам потрібно дізнатися назву цього птаха.
· Птахо, як ти почуєш своє ім’я, то заспівай!
· Які є птахи? (Перелітні й зимуючі)


Дидактична гра «Перелітні й зимуючі птахи»
Діти, почувши назви перелітних птахів, махають руками, а почувши назви зимуючих,- стрибають на обох ногах. Наприкінці гри пташка співає, а діти дізнаються її назву.


· А де живуть птахи?


Діти. Найбільше птахів живе у лісах, парках. Коли ми заходимо до лісу, то хочеться вдихнути свіжого повітря на повні груди і послухати пташиний спів.


· Послухайте ще одну історію. Ішла людина, спекотно їй було влітку, ніде заховатися для перепочинку. Вирішила вона посадити деревце. Але одне деревце всіх не захистить, тому наші малята посадили ліс. Нашому лісу чогось бракує.


Дидактична гра «Який ліс?»


· Уявімо, що ви всі дерева цього лісу і спробуємо відобразити його настрій: сумний, тихий, зажурений, зачарований, невеселий, самотній.


· А як називався б наш ліс, якби в ньому росли лише ялини, дуби, сосни, берези, клени, вільхи, осини? (Відповіді дітей.)


· А коли в лісі змішаються всі дерева, то як він називатиметься? (Відповіді дітей.)


· Діти, якої частини дерева ми не можемо бачити і чому? (Міркування дітей.)


· Як ви вважаєте, що може оживити, звеселити ліс? (Відповіді дітей.)


· Спробуємо це зробити разом! Спочатку нам потрібно засадити рослини, потім запустимо у ліс тварин, птахів, комах. Але пам’ятайте: ліс – це багатоповерховий будинок і на кожному поверсі – свої жителі.


Дидактична гра «Хто де живе?»


Діти об’єднуються у підгрупи, обирають собі мешканців за групами.


· А тепер відгадайте, хто у нас оселився?


Дидактична гра «Хто це?»


Тварини: клишоногий, довговухий, колючий, руда, зубатий.


Птахи: чорний, співучий, стукітливий, білобока, жовтопуза.


Комахи: барвистий, працьовита, смугаста, рогатий, надокучлива, писклявий.






Фізкультхвилинка.


«Віє вітер нам в обличчя…»


З’являється пташка, під крильцем тримає лист для малят.


· Лісові мешканці просять допомогти розібрати плутанину.


Логічна гра


1. Упав із дуба жолудь, гладенький із шапочкою, виріс із нього великий, красивий клен.


2. Стоїть восени берізка вся в золоті, роздає спілі яблучка їжачкові й зайчикові.


3. У хитрої лисички народилося п’ятеро кумедних лисенят. Вони почали стрибати по гілках.


4. Узимку у вовчому лігві народилося маленьке ведмежатко.


5. Восени у птахів і звірят з’являються маленькі дитинчата.






· Ми розплутали всі загадки. А як потрібно поводитися в лісі, щоб не заважати лісовим мешканцям? (Міркування дітей.) Не галасувати, не вмикати голосно музику, не палити вогнищ, не смітити, не руйнувати їх будинки тощо.


· Краси можна торкнутися тільки серцем. Люби природу, розумій, шануй і дбай про неї – і вона відплатить тобі своїми скарбами.






















Заняття з природознавства


(для дітей старшої групи)






Тема. Життя тварин восени






Мета: продовжити формувати уявлення дітей яро осінні зміни в житті природи і тварин; узагальнювати ти систематизувати знання про тварин, викликати пізнавальний інтерес до вивчення при роди рідного краю; виховувати бажання спостерігати за природою, дбайливо ставитися до неї.


Матеріал: «Життя тварин восени», картинки із зображенням диких тварин, їжі тварин (жолуді, гриби, горіхи, морква та інші) загадки.


ХІД ЗАНЯТТЯ


1. Вправа «Знайомство з тваринами»


Вихователь читає вірш.


В явленім, зеленім, зеленім лісу,


Зелений листок-прапорець я несу.


Пісня пташина поряд звучить,


Вода у струмочку ласкаво дзюрчить.


У хащі, и барлогу дрімає ведмідь.


В густім і зеленім лісі Гуляють хитрющі лисиці,


Тікають зайці боязливі,


Та рискають вовки сміливі.


2. Бесіда за змістом вірша


· Про кого йдеться у вірші?


· Яких ще тварин можна побачити в лісі?


· Розгляньте ілюстрації «Життя тварин».


· Чим схожі тварини?


· Чим відрізняються?


· Де живуть?


· Чим живляться?


3. Розповідь вихователя «Як тварини до зими готуються.


4. Дидактична гра «Впізнай за описом»


Дитина бере картку із зображенням тварини і, не розповідає про зовнішній вигляд, харчові переваги, інші дітимаютк здогадатися, про яку тварину йдеться.


5. Читання оповідання С. Гейченко «Випадок з білкою»


6. Фізкультхвилинка


Ішов лісом їжачок,


В нього шубка з голочок,


Ніс багато грушечок,


Аж болів йому бочок.


Раз, два, три, чотири, п’ять —


Зупинився спочивати.


Піклувався їжачок Про маленьких діточок,


Чарівних, непосидючих,


Дуже милих і колючих.


7. Відгадування загадок про тварин


Відгадавши загадку, діти мають назвати дитинча тварини та І обрати з-поміж запропонованих картки із зображенням їжі цієї І тварини.


— Швиденька, маленька по дереву скаче. (Ділка)


— Влітку наїдається, а взимку відсипається. (Ведмідь)


— Руда розбійниця на півня полює. (Лисиця)


8. Підсумок


— Про яких тварин ми говорили?


— Чому їх називають дикими?


- Чому восени їхнє життя змінюється?




Заняття з природознавства

Тема: «Подорож у ліс»

(для дітей середньої групи)

Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання» (формування цілісної картини світу), «Комунікація», «Соціалізація», «Художня творчість» (аплікація), «Читання художньої літератури», «Музика».
Види дитячої діяльності: ігрова, продуктивна, комунікативна, пізнавально-дослідницька, сприйняття художньої літератури.
Мета: Узагальнити і систематизувати уявлення про екосистемі - ліс.
Завдання:
1. Формувати у дітей переконання, що краса природи безцінна, тому її треба любити і охороняти.
2. Закріплювати знання про дари осені.
3. Вчити розрізняти їстівні та неїстівні гриби і ягоди; способи їх збору.
4. Розвивати спостережливість, логічне мислення, уяву, пам'ять.
5. Розвивати комунікативні здібності: допомагати один одному, висловлювати в мовленні свої дії.
6. Поповнювати словниковий запас дітей.
7. Виховувати любов до рідної природи, почуття важливості і необхідності всього, що відбувається в ній.
Плановані результати: уміє підтримувати бесіду, висловлює свою точку зору; виражає позитивні емоції (інтерес, радість, захоплення) при прослуховуванні вірша; володіє навичками самообслуговування, цікавиться образотворчою діяльністю; активно і доброзичливо взаємодіє з педагогом та однолітками у вирішенні ігрових та пізнавальних завдань.
Попередня робота: спостереження в природі, збір листя, насіння для гербарію, читання і розглядання книг, ілюстрацій про природу, заучування віршів, відгадування загадок, малювання природи, грибів, ягід, робота з муляжами, поробки з природного матеріалу.
Матеріали та обладнання: картина лісу в різний час року (зима, весна, літо, осінь), вірш про ліс, чарівна паличка, камені, брусочки (для доріжки), кошики, картинки грибів (їстівних і неїстівних) і ягід, касета із записом голосів птахів (ворона), «схема дерева», вирізані різнокольорові (жовті і зелені) листочки, клей, чорний фломастер, мнемотаблица, мольберт, магнітна дошка.

Зміст організованої діяльності дітей
I. Організаційний момент.
Діти входять в групу, вітаються з гостями.
Подивіться скільки у нас сьогодні гостей. Всі вони прийшли до нас в групу, щоб подивитися, як ви вмієте працювати на заняттях, які ви у нас молодці.
(Діти встають у коло, беруться за руки, потискують один одному, посміхаючись.)

II. Тема заняття
·                Хлоп'ята, що вам коли-небудь доводилося подорожувати?
·                З ким і коли ви подорожували?
Сьогодні я пропоную вам вирушити в подорож, де ми зможемо дізнатися багато цікавого, пізнавального.
І для цього ми повинні пам'ятати правила:
·                уважно слухати
·                все запам'ятовувати
·                допомагати один одному
Ви готові? Ну, що почнемо!

III. Робота з картиною
Зараз я візьму свою чарівну паличку і трохи поколдую, а ви закрийте очі. Увага! 1-2-3. Камба-карамба-бум! (Відкривається картина лісу в різний час року, розташовані по годинникової стрілки: зима, весна, літо, осінь.)
·                Діти, подивіться уважно, куди ми з вами потрапили?
(Діти розглядають картину.)
Правильно, ми з вами будемо подорожувати по лісі.
Здрастуй, ліс!
Дрімучий ліс
Повний казок і чудес!
Ти про що шумиш листвою
Вночі темною, грозовою?
Хто в глушині твоєї таїться?
Що за звір? Яка птиця?
Всі відкрий, не утаи:
Ти ж бачиш, ми свої.
Подивіться, а ліс то у нас незвичайний.
·                А, що в ньому незвичайного?
·                Буває такий ліс по справжньому, справді?
·                А в яку пору року ми зможемо потрапити зараз? Чому? (осінь)
·                Пропоную всім нам разом сходити в осінній ліс по гриби, по ягоди. Згодні?
·                Але перш ніж ми вирушимо в ліс, давайте пригадаємо, а як правильно потрібно вести себе в лісі?
·                А з чим у ліс то ходімо, що нам потрібно взяти з собою? (кошики) Готові?

IV. Рухлива гра «З рівненькою доріжці».
(На підлозі намальована або викладена доріжка з камінчиків, брусочків.)
До будь-якого лісі прокладено багато стежок і доріжок. Ось за однією з них ми і вирушимо в ліс. А вона у нас незвичайна, чарівна.
З рівненькою доріжці,
З рівненькою доріжці,
Крокують наші ніжки
Раз-два, раз-два
По камінцях, по камінчиках
Раз-два, раз-два,
Через струмочок, перескочимо спритно
Раз-два, раз-два,
З рівненькою доріжці
Раз-два, раз-два.

V. Бесіда про грибах і ягодах.
Ось і дісталися ми з вами до лісової галявини.
Ой, малята, подивіться, скільки тут грибів і ягід.
(На підлозі лежать картинки грибів і ягід.)
Я пропоную зараз в один кошик зібрати гриби, в іншу ягоди.
(Діти самостійно виконують роботу, складаючи картинки в кошики)
Перевірка: Ви добре попрацювали. Втомилися? Давайте трохи відпочинемо, сядемо і перевіримо, чи правильно ви зібрали гриби і ягоди.
(Вихователь показує, а діти називають гриби і ягоди.)
Ой, діточки, який гриб красивий ви залишили. Чому його не взяли? (мухомор)
·                А ви, які збирали гриби?
·                Які правила потрібно дотримуватися при зборі грибів і ягід?
·                А що ваші мами і бабусі роблять з грибів і ягід?
Ви молодці! Добре знаєте гриби і ягоди. Давайте поставимо кошики і трохи відпочинемо. Закриємо очі.
(Звучать голоси птахів (спокійне спів), раптом лунає вороняче каркання.)

VI. «Схема дерева» (на аркуші паперу схематично зображено дерево)
·                Дітлахи, що за птах так розкричалася?
·                Що вона побачила в нашому лісі? (з'явилася «схема» дерева)
·                Чому так дерево не сподобалося воронам?
·                Ой, хлопці, чуєте, дерево вас тихенько скаржиться: «Я було таким красивим, мене любили птиці, милувався мною людина. А зараз обходять мене стороною. Що ж трапилося зі мною? Хто мені може допомогти?»
·                Як ви гадаєте, що могло статися з деревом?

VII. «Пожвавлення дерева». Аплікація
Давайте спробуємо його оживити.
Чого немає у дерева? Стовбур, гілки є. Давайте його оживимо.
(На столі лежать вирізані (жовті і зелені) листочки, діти беруть їх і приклеюють до дерева, кажучи добру справу для дерева.)
Давай будемо приклеювати листочки до гілочок, приклеюючи листочок, будемо говорити яке добре діло можна для нього зробити.
Подивіться, як наше дерево ожило!
·                В якомусь часі року воно виявилося?
·                В яку чарівну частина лісу ми можемо помістити наше дерево?

VIII. Підсумок заняття (робота з мнемотаблицей)
·                В якому лісі ми сьогодні мандрували?
·                Яке добре діло зробили?
·                Діти, давайте звернемося до нашої таблички.
·                Що означає перша клітинка таблички? (Про - буква, слово осінь починається з цієї букви)
·                Цифра 3 означає, скільки місяців триває осінь.
·                Що означають різнокольорові листочки? (восени листя змінюють своє забарвлення і наступає листопад)
·                Що людина прибирає восени на городі? (урожай, у клітинки знаходиться помідор і яблуко)
·                Що сьогодні ми з вами збирали в лісі? (гриби і ягоди, вони приклеюються у наступну клітинку)
Нам пора повертатися додому. Давайте попрощаємося з лісом і скажемо йому: «До побачення, до наступного року».


Заняття з природознавства
(для дітей старшої групи)
Тема: «Дерева - не лише прикраси Землі»
Програмне зміст:
·                Вчити порівнювати два дерева за зовнішніми ознаками (товщині і гнучкості гілок, кольором і особливостям кори, у формі листа, розташуванню хвоїнок на гілці).
·                Вчити дітей відносити конкретне дерево до тієї чи іншого різновиду лісу (осику до осиннику, ялина - до ельнику тощо).
·                Розвивати спостережливість, увагу, мислення , вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки. Розвивати зв'язне мовлення у дітей.
·                Виховувати любов і дбайливе ставлення до рідної природи. Сприяти формуванню комунікативних навичок. Викликати емоційний відгук у процесі милування рідною природою.
Попередня робота:
·                спостереження за ялиною, сосною в куточку лісу на території ДНЗ;
·                читання літератури природничого характеру; розучування віршів про природу;
·                розглядання ілюстрацій про лесю;
Словникова робота:
березовий гай, березняк, осинник, ялинник, сосняк, сосновий бор; хвойний ліс, листяний ліс; белоствольная; хвоїнки, хвоя.

Матеріали до заняття:
·                гілки берези і осики, ялини і сосни в вазах з водою;
·                ілюстрації із зображенням березового гаю, осичняків, ялинника, сосняку в різний час року;
·                хвоя сосни і їли в тарілочках;
·                шишки сосни і їли в контейнерах;
·                ілюстрація із зображенням соснової гілки з шишками;
·                м'яч для гри;
·                роздавальні картки з зображенням поодиноких дерев: берези, осики, ялини, сосни.
Хід заняття:
- Сьогодні у нас буде надзвичайно цікаве заняття. А знаєте чому? Тому що я отримала лист-запрошення в ліс.
- А ви можете пояснити, що означає слово ліс?
«Ліс - це місце, де росте багато різних дерев (яких?), живуть різні дикі тварини, ростуть гриби та ягоди. В лісі мало сонячного світла, тому що в ньому росте багато дерев».
- А ви знаєте які-небудь прислів'я про ліс?
«Ліс-багатство і краса, бережи свої ліси»
«Ворог природи той, хто лісу не береже»
«Багато лісу-не губи, мало лісу бережи, немає лісу - посади»
- А хто господар лісу?
- Лісник.
- Молодці, але перш ніж відправитися в ліс, що ми повинні згадати?
- Правильно, правило поведінки в лісі.
1. Не будемо ламати гілки дерев, не будемо на ній дряпати слова.
2. Не будемо рвати квіти, а будемо ними милуватися.
3. Не будемо зривати незнайомі ягоди та гриби, і не будемо виривати їх з корінням.
4. Не можна шуміти, не можна ображати тварин.
- Хочете послухати казку про дерева?
“Жили - були дерева - подружки:
Ялинка - Зеленушка.
Береза - Веселушка.
Горобина - Краснощечка.
Сосна - Стройнушка.
Вони жили дружно,але одного разу вони захворіли хвастощами. Давайте послухаємо їх хвалькуваті мови:
Ялинка - Зеленушка: “Краще мене, їли, ви не знайдете, я всю зиму зелена. Ось де справжня краса. І голки свої я поступово міняю через 5-7 років. Але не всі відразу, а по черзі, тому я завжди зелена. На Новий рік навколо мене водять хороводи. І папір з мене роблять, та штучний шовк, і дому з мене будують і музичні інструменти. Ось як: я набагато краще і потрібніше вас всіх.
Сосна - Стройнушка: “Що б ви там не говорили, а я найкрасивіше дерево. Стовбур у мене рівний і голки довша ніж у ялинки. А будують з мене і будинки і лазні. І ще я йду на будівництво корабельних щогл. Я найголовніше дерево.
Горобина - Краснощечка: “Хваліться, хваліться, а я вам ось що скажу: стрункіша і витонченіше мене ви ніде не знайдете. І ще коли восени я облачаюсь в жовтий наряд, грона моїх ягід видно здалеку, а в них багато вітамінів. Скількох птахів я рятую взимку від голоду! Та й люди не проти поласувати ними. Так - от!
Береза - Веселушка: “А про кого вірші й пісні складають? Такі, наприклад: "Біла береза під моїм вікном..." Як звучить! І стовбур у мене білий, не то що у вас. А нирками моїми можна від застуди вилікувати, настоєм натирати суглоби щоб не хворіли. Дрова мої дають багато тепла. А ще з мене роблять меблі, лижі, дьоготь. Так що я королева!"
Що сталося далі ми дізнаємося пізніше.
Там повно чудес.
У ньому живуть дари природи
Для людей та лісового народу
Ну що не боїтеся відправитися в ліс. Але от біда, у наш ліс можна потрапити тільки в зачарованому вигляді. Придумала. Давайте ми з вами скажемо чарівні слова:
Раз, два, три нахилися
Раз, два, три повернись
Раз, два, три покружись
І в лісі ти виявися.
По шляху, щоб нам було веселіше ми заспіваємо пісеньку про друзів.
(В цей час у групу влітає літачок - лист. Вихователь читає.)
“Я дідок-лісовичок. Ви потрапили в мої володіння. І щоб знову потрапити додому і вам доведеться виконати мої завдання. Всі вони заховані в скрині. Відгадайте і дорога додому вам відкрита".
- Ну що, хлопці, давайте думати, додому хочеться.
(Скринька накритий скатертиною на журнальному столику, ні три конверти з цифрами 1,2,3.)
- Як ви думаєте, який конверт нам відкрити першим? (з цифрою 1). В цьому конверті завдання, в якому треба показати і відповісти, що потрібно для росту і життя наших дерев.
Завдання 1
1) Сонце - джерело світла. Дерево не може жити без світла. Воно, як художник, забарвлює листочки в зелений колір. Перебувати В них особлива «їжа» для дерева (зернятка хлорофілу, які роблять лист зеленим). Одні дерева віддають перевагу світлі місця (сосна, модрина), інші можуть рости і в тіні (ялина, липа). Коли восени світловий день стає коротшим, дерева отримують сигнал - треба готуватися до зими.
2) Сонце джерело тепла. Одні з них витримують холод, інші здатні жити тільки в теплі. Якщо взимку бувають сильні морози, рослина може загинути, замерзнути. Від кількості тепла залежить і початку появи листя.
3) Дерева п'ють воду, як і люди. Одним деревам потрібно багато вологи, інші обходяться невеликою кількістю води. Воду дерево отримує з дощем, крім дощів бувають і інші види опадів: дощ, сніг, роса, іній, град. Сніг вкриває коріння, немов тепла шуба, рятує від вимерзання. Навесні, коли сніг тане, дерево напуває тала вода.
4) Дерева, як і люди повинні дихати. Рослинам як і нам потрібен чисте повітря. Від брудного вони гинуть. В те же час самі дерева очищують повітря.
5) Вітер - переносити пилок рослин (ялини, сосни), а також поширює насіння (ялини, берези, сосни, клена, ясена, тополі, липи).
6) Птиці - в життя різних дерев відіграють різну роль. Птахи поїдають плоди і поширюють насіння, харчуються комахами, що живуть на дереві.
7) Бджоли, джмелі, метелики та інші комахи п'ють сік - нектар з квіток і запилюють їх.
8) Дощові черв'яки розпушують грунт, роблять її придатною для розвитку рослин.
- Цікаво, а чи чув нас дідок-лісовичок? (звучить музика)
- Ну, ось він подав нам знак. Пора розкривати інший конверт. А який по рахунку? (другий)
Завдання 2
Вам потрібно відповісти на таке питання: чим відрізняється береза від осики?
- У них різний колір стовбура. У берези стовбур білий з чорними рисками, а у осики сіро-зелений.
- Як можна сказати, одним словом про білому стовбурі берези?
- БЕЛОСТВОЛЬНАЯ береза.
- Береза - єдине в світі дерево з білою корою.
- Хлопці, як ви думаєте, для чого берізці чорні рисочки? (Варіанти дитячих відповідей).
- Виявляється, береза через них дихає, і називаються вони ЧЕЧЕВИЧКИ.
- Чим ще відрізняються ці дерева?
- Зверніть увагу на листя. Вони однакові?
- Різні. Лист осики круглий з хвилястими краями, а у берези листя з зубчиками.
- Давайте розглянемо гілки. Поторкайте їх і порівняйте.
- У осики гілки міцні, міцні. А у берези гілки тонкі, гнучкі, ніжні.
- Люди кажуть, що коса є у берези. Як ви думаєте, чому так говорять?
- Коли дме вітерець, гілки у берези, як коси, заплітаються.
- Розбіглися по узліссі в білих платтячках подружки.
- Подивіться на ілюстрацію, як багато тут росте берізок - подружок. Такий ліс називають БЕРЕЗОВИМ ГАЄМ або БЕРЕЗНЯКОМ.
Повторіть, будь ласка.
- Ліс, в якому ростуть тільки осики, називається - ОСИННИК.
Повторіть це нове слово.

- Ліс, де ростуть берези, осики й інші дерева, що мають листя, називається ЛИСТЯНИМ.
- Як ви думаєте, чому листяний ліс так називається?
- На цих гілках дерев ростуть листочки.
- Ой, чуєте музику, це означає, що ми дали правильну відповідь на друге завдання.
ФИЗМИНУТКА:
«Настав ранок,
Сонечко прокинулося,
І берізки до сонця потягнулися. (руки вгору, стати навшпиньки)
Привітались один з одним,
Нахилившись в сторони. (нахили в сторони)
З сонцем привіталися,
Радіючи новому дню. (руки вгору, помахати ними).
- Ну, що у нас залишився один конверт. З якою цифрою? (три). Який за рахунком? (третій). Цікаво, що заховано в цьому конверті?
- Вам треба буде правильно відповісти на завдання: які дерева ростуть у хвойному лісі?
- Ходімо далі. І на нашому шляху - ХВОЙНИЙ ЛІС. Чому він так називається, ми скоро з вами дізнаємося.
- Які дерева ростуть у хвойному лісі?
- Сосни, ялини.
- Хто знає загадку про ялину і сосну?
Взимку і влітку одним кольором.
Її завжди в лісі знайдеш -
Підемо гуляти і зустрінемо
Варто колючий, як їжак,
Зимою в літньому платті. (ялинка)

У мене довший голки 
Ніж біля ялинки
Дуже просто я зростаю
У висоту.
Якщо я не на узліссі
Гілки тільки на маківці. (сосна)

- Чому ці дерева стоять зелені?
- Вони не скидають свої хвоїнки, як листяні дерева листя.
- Подивіться на ліс, де ростуть одні їли. Такий ліс називається ЯЛИННИК.
- Що ви можете розповісти про ялинці?
- Верхні гілки у дерев молоді, короткі, а внизу старі, довгі. Кора темна, шорстка.

- Який стовбур у сосни?
- Світлий, золотистий. Старі нижні гілки відмирають, тому половина стовбура гола. Сосни виростають зазвичай вище хмар.
- Ліс, де ростуть одні сосни, називається СОСНОВИЙ БІР або СОСНЯК.
- Втомилися бродити по лісі? Давайте присядемо на полянці і розглянемо гілки сосни і ялини та їх шишки.
- Чим вони схожі?
- Зелена гілка сосни і їли зелена гілка. У голки сосни і ялини голки.
«Навіть ялинки ми спочатку
Від сосни не відрізняли:
Раз ростуть голочки,
Значить, це ялинки.
А коли на гілку ялини
Ми ближче подивилися,
Виявилося, що вона
Не така як сосна».
- Так чим же відрізняється соснова гілка від ялинової?
- Голочками.
- По-іншому їх називають хвоїнки. Тому ліс, в якому ростуть сосни і їли, називається ХВОЙНИМ.
- Скажіть, чому хвойний ліс так називається?
- Які хвоїнки у сосни?
- Довгі, м'які, світлі.
- А у ялини?
- Короткі, колючі, темні.
- Хто з вас помітив, ніж ще не схожі хвоїнки?
- Хвоїнки сосни ростуть парами, а ялинові хвоїнки - по одній.
- Візьміть дві різні шишки і визначте, де соснова шишка, а де ялинова.
- Подивіться на підказку (показую картинку, на якій зображено гілку ялини з шишкою).
- Які шишки в ялини?
- Ялинова шишка подовжена. У неї більш м'які лусочки.
- Що ви розповісте про соснові шишки?
- Соснова шишка кругла з твердими лусочками.
Соснові шишки ростуть два роки. На другий рік, коли шишки дозріють, розкриються лусочки, і рознесе їх вітер по всьому лісі. Там, де впадуть насіння, виростуть нові сосонки.
- Засиділися ми з вами на галявині, давайте пограємо в гру «Кожного дерева свій листочок».
- На картках - хвойні і листяні дерева. Візьміть з чарівного дерева листок і знайдіть кожному листочку своє дерево. (У процесі гри питаю, чому діти помістили той чи інший листок саме сюди).
Входить дідок-лісовичок
- Молодці, хлопці, ви знаєте багато корисного і цікавого. Але, мій ліс зберігає ще багато загадок. Я з нетерпінням буду чекати вас в гості. На прощання прийміть мій сюрприз. А знайдете його в скриньці.
- Ну, ось ми і дали відповіді на всі питання. Спробуємо повернутися додому. Давайте згадати наші чарівні слова і нашу пісню.
Раз, два, три нахилися
Раз, два, три повернись
Раз, два, три покружись
І в саду ти виявися.
- Хлопці, а як же наша казка про деревах - подружок. “Налетів вітерець на ліс, змахнув з листочків та хвоїнок всі хвастощі. Подивилися берізки, рябинки, сосни, ялинки по сторонах, їм стало соромно за свою поведінку, і вони знову стали жити дружно.
- Хлопці, від нас з вами залежить, чи будуть зростати красиві дерева в лісах і парках, будуть на них вити гнізда веселі птахи.
«Мені до вподоби тільки той,
Світ лісової хто береже,
Той, хто гілок не зламає,
Той, хто пташку не злякає,
Мухомор збивати не стане,
І багаття не розведе,
Хто завжди, завжди в лісі
Поважає тишу».
ПОВАЖАЙТЕ ТИШУ, БЕРЕЖІТЬ ПРИРОДУ - АДЖЕ МИ - ЧАСТИНКА ЇЇ! (всі разом)


Заняття з природознавства
(для дітей середньої групи)
Тема: «Чому зайчик засумував?»
Мета: Продовжувати формувати уявлення дітей про пори року, характерні ознаки та явища для різних пір року, розуміти процеси їх виникнення. Розширювати знання дітей про воду (рідкий та твердий стани), властивості води (ллється, розчиняє речовини, набуває різного кольору).
Розвивати активне мовлення, відповідати на запитання, збагачувати активний словник прикметниками та дієсловами. Проявляти підвищений інтерес до незнайомих явищ, ставити запитання.
Виховувати допитливість, спостережливість. Працювати злагоджено.
Матеріал: Магнітна дошка,силует хмаринки, краплинки, сніжинки, іграшка зайчик, запис шуму дощу, віхоли; д/гра «Потяг», кольорові символи краплинок; демонстраційна дошка «Чарівне скло», фарба, пензлики, прилади для дослідів з водою, льодом.

Хід заняття
Дітки, сідайте тихенько, слухайте гарненько.
Зараз ми пограємо та порозмовляємо.
В казку всі підемо, друзів там знайдемо.
( На дошці з’являється Хмаринка )
Жила була на світі одна пречудова мама. А звали її Хмаринка. Вона жила високо-високо в небі. Ось там. Хмаринка ця була дуже працьовита і любила все довкола поливати. Коли приходило літо, її з нетерпінням чекали в гості. І тоді Хмаринка пропливала над садами, городами, полями. А там, де вона з’являлася, йшов теплий дощик (показ краплинок з хмар).
З краплинками дружив Зайчик, вони разом бігали, грались під літнім дощиком.
Одного разу Зайчик прокинувся і здивувався. Листя на деревах стало різнокольоровим, а його краплинка стала чомусь прохолодною.
·                Агов, Краплинко, давай пограємось! І Друзі весело і безтурботно стрибали.
А сьогодні Зайчик прокинувся, став кликати свою подругу, і до нього прилетіла сніжинка.
·                Ти хто?
·                Я Сніжинка, сестричка Краплинки.
·                Що це? Я нічого не розумію! Де моя краплинка?
Сидить, сумує Зайчик Чекає і зітхає. Хотів писати вірш, А слів не вистачає.
Давайте допоможемо Зайчикові – розкажемо йому про зиму.
Дидактична гра «Потяг» (на правильні відповіді дітей приєднуються вагончики з зображеннями подій)
Сніжинка – це сестричка Краплинки.
·                Чому прилетіла сніжинка? (бо прийшла зима)
·                Яка зима? (холодна,біла,снігова)
·                Що таке снігопад? ( це коли падає сніг з неба)
·                Сніг який? (білий, м’який, пухкий, мокрий, холодний, іскристий)
·                Вітер який? (холодний, крижаний)
·                Небо яке? (сіре, похмуре)
·                Що робить мороз? (щипає, морозить, коле)
·                Що можна робити із снігу? (ліпити сніговика, грати в сніжки)
·                Що любить їсти сніговик? (лід, сніг, морозиво)
·                Але де ж мої подружки-краплинки? – питає Зайчик.
Для того щоб Зайчик все зрозумів наберемо води і поставимо її в холодильник, а поки вода охолоне давайте трішки погріємось, бо щось від таких холодних слів, я навіть замерзла ( Пісня гра в Сніжки ).
Загадка.
Відома всім вам рідина, усі її вживають, буває хмаркою вона, сніжинкою буває, бува як скло, бува тверда, це звичайнісінька …(вода)
Дослід 1 : Вода тече, приймає різні форми, проливається крізь сито, а лід – ні. Лід – це вода в твердому стані.
Дослід 2 : Рідка вода – розчинник. (сіль, цукор, фарба). А лід ні.
Дослід 3 : Перехід води з твердого стану в рідкий ( лід на долоньках перетворюється на воду )
·                А що ж буде з сніжинкою, коли вона впаде на долоньку?
·                Що буде з краплинкою коли прийде зима?
Тепер я зрозумів! – каже зайчик, – Сніжинка – це моя подружка взимку.
Сніжиночки бриніли, до нас прилетіли. Кожен з ними грати рад. Зробимо ми снігопад.
Гра «Вітер та сніжинки» (імітація рухів).
А щоб зайчик не сумував зимою за Краплинкою, давайте подаруємо йому веселі краплинки ( діти розмальовують за кольоровими символами Краплинки.)

Немає коментарів:

Дописати коментар